Skip to main content

Visuomenė

Bajorai:

Jie rengėsi pagal olandišką, prancūzišką ar ispanišką madą. Vidutinė ir smulkioji bajorija rengėsi sarmatiškai.

Sarmatizmas – Lenkijos ir Lietuvos bajorų ideologija, akcentavusi bajoriškąsias laisves, kurių neturėjo Vakarų bajorija, bajorai rengėsi žiponais, sujuosiamais diržais, viršutiniu rūbu delija su kailiniu pamušalu, plačiomis kelnėmis, auliniais batais iki kelių ir vietoj vakaruose įprastų špagų nešioję kardus. Sarmatiškai vyrų išvaizdai būdinga plikai ar beveik plikai skusta galva ir ilgi ūsai.

Miestiečiai:

Paprasti miestiečiai valgydavo iš glazūruoto molio indų, turtingieji – iš varinių, alavinių, sidabrinių. Pasiturintys miestiečiai rengėsi gelumbės, šilko rūbais, gausiai dabintais kailiais ir brangiais metalais.

Valstiečiai:

Valstiečiai sudarė LDK gyventojų daugumą. Jie išsaugojo lietuvių kalbą ir tautinę kultūrą.

Aprangą iš linų ir vilnos pasiūdavo pati šeimininkė. Moterys rūpinosi namais, gyvuliais, daržais. Teisiniu požiūriu baudžiauninkai visiškai priklausė ponui.

Vaikai:

Baroko laikais Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, į vaikus žiūrėta kaip į mažus suaugusiuosius. Vaikas arba išgyvena ir iškart tampa suaugusiu, arba miršta. Kūdikių mirtingumas buvo labai didelis. Net pribuvėja turėjo mokėti krikšto apeigas, kad spėtų pakrikštyti.

Vaikai ilgai vilkėdavo tik ilgus marškinius, vėliau rengdavosi kaip suaugusieji.

Vaikai turėdavo žaislų ir prasimanydavo žaidimų, tačiau kuo didesni augo, tuo daugiau turėdavo darbų.

Bajorų vaikai nuo mažens buvo mokomi karo meno ir valdymo.